ترموکوبل

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل ها متداول ترین تجهیز جهت اندازه گیرهای الکتریکی دما در صنعت هستند. مکانیزم  thermocouple براساس پدیده سی بک (Seebeck) که اختلاف دما بین دو نقطه را به ولتاژ تبدیل می کنند. در تعریف کلی تر از  ترموکوبل می توان گفت که : ترموکوپل سنسوری است که دما را اندازه گیری می کند.که از دو فلز تشکیل شده و این دو فلز متفاوت در انتها به هم وصل می شوند. هنگامی که اتصال دو فلز گرم می شود یا خنک می شود ، یک ولتاژ ایجاد می شود که می تواند با درجه حرارت تناسب ایجاد کند. ترموکوپل یک سنسور دما ساده ، مقاوم و مقرون به صرفه است که در طیف گسترده ای از فرآیندهای اندازه گیری دما مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموکوپل ها به دلیل قابلیت سنسور دما به عنوان سنسورهای دما به طور کلی در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند - از یک ترموکوپل صنعتی با استفاده از یک ترموکوپل معمولی که در تاسیسات برق و لوازم معمولی یافت می شود. با توجه به طیف گسترده ای از مدل ها و مشخصات فنی آنها ، درک ساختار اساسی آن ، نحوه عملکرد آن ، دامنه های آن برای تعیین بهتر نوع و ماده مناسب ترموکوپل برای کاربرد شما بسیار مهم است.

ترموکوپل ها در سبک های مختلفی مانند پروب های ترموکوپل ، پروب های ترموکوپل با اتصالات ، پروب های ترموکوپل مفصل انتقال ، ترموکوپل های مادون قرمز ، ترموکوپل های سیم برهنه یا حتی سیم ترموکوپل ساخته می شوند. ترموکوپل ها معمولاً در طیف گسترده ای از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به طیف گسترده ای از مدل ها و مشخصات فنی آنها ، اما درک ساختار اساسی ، کارایی و دامنه آن برای تعیین بهتر نوع ترموکوپل مناسب و مواد ترموکوپل مناسب برای کاربرد بسیار مهم است.

انواع ترموکوپل :

قابل ذکر است که سنسور ترموکوپل در Typeهای مختلفی در بازار موجود است که این Typeها بر اساس جنس فلزهای بکار رفته در سنسور ترموکوپل برای اندازه‌گیری رنج‌های دمایی مختلف تقسیم‌بندی شده‌اند. این Typeها عبارت‌اند از :

ترموکوپل نوع K,j,T,E,N,S,R,B که هرکدام رنج دمایی خاصی را پوشش می‌دهد که متناسب با پروژه خود می‌توانید یکی از این نوع‌ها را انتخاب نمایید.

 سایر محصولات

طراحی وب سایت آرادپرداز