ترموول

ترموول

ترموول براي محافظت از حسگر دما در برابر شرايط سخت  فرآيند و امكان خارج كردن حسگر از محل خود بدون نياز به توقف فرآيند به كار مي رود. اگرچه در نگاه اول Thermowell  وسيله ي ساده اي به نظر مي رسد، اما انتخاب مناسب آن نيازمند تعيين پارامترهاي متعددي است.

پارامترهايي كه هر كدام از آنها بايد به طور ويژه اي انتخاب شوند تا حداقل تأثير نامطلوب در دقت اندازه گيري، حداقل نياز به تعمير و نگهداري و در نتيجه كاهش و حذف مخاطرات ناشي از آسيب به Thermowell محقق شوند.

انواع ترموول

 از نظر شکل به سه دسته  تقسیم می شوند.

  1. Stepped (پله ای):با توجه به اینکه نوع پله ای دارای ثابت زمانی کمتری نسبت به دو نوع دیگر است، در مواقعی که نیاز به پاسخ سریع داشته باشیم مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. Straight (صاف): یکی دیگر از انواع دیگر این محصولات به نوع صاف مشهور است. در ترموول صاف قطر طول قسمت غوطه وری در تمام قسمت ها یکسان می باشد و حفاظت خوبی در برابر خوردگی و سایش دارد.
  3. Tapered (قیفی شکل) :نوع مخروطی با توجه به ساختار خود دارای فرکانس تشدید بالاتری نسبت به نوع مستقیم با ابعاد مشابه است.بنابراین در مواقعی که سرعت سیال عبوری از لوله زیاد باشد، انتخاب مناسبی است.پیشنهاد می شود برای سرعت های بیش از 5 M/S در سیالات مایع و 15 M/S در سیالات گاز از ترموول مخروطی استفاده شود.

 

جنس ترموول
موادی که بطور معمول در ساخت  Thermowell بکار می رود عبارت است از : رده های مختلف از استنلس استیل، کروم - مولیبدم استیل، سیلیکون برنز، مونل، نیمل، تیتانیوم و غیره می باشد.
عدم انتخاب درست جنس و شكل ترموول باعث ايجاد اندازه گيری نادرست يا تخريب آن می شود كه خود ممكن است باعث وقوع حوادث جبران ناپذيری شود. از اين رو استاندارد (ASME-PTC 19.3) براي اطمينان از دوام ترموول ها در شرايط سخت فرآيندهاي پيچيده شيميايی، ارائه شده است. همچنين در انتخاب ترموولها شرايط و استانداردهای طراحی پايپينگ سايت نيز بايد مد نظر قرار گيرد. ترموول ها به صورت عمومی از ماشينكاری یک قطعات گرد فلزي يكپارچه (Round Bar Stock) ساخته می شوند و يك سر آن برای اتصال به پايپينگ پلنت به يكی از شكلهاي ترموول های جوشی، ترموول رزوه ايی يا ترموول فلنجي آماده مي شود. اين در حالي است كه تيوب های محافظ لزوما ماشينكاری نمی شوند و به روشهاي ديگر نيز امكان ساخت آنها وجود دارد. براي دماهاي بسيار بالا از موادی همچون سراميكبايد برای ساخت Thermowell و تيوب محافظ استفاده می شود.سایر محصولات

طراحی وب سایت آرادپرداز