ترموول

ترموول

رموول براي محافظت از حسگر دما در برابر شرايط سخت  فرآيند و امكان خارج كردن حسگر از محل خود بدون نياز به توقف فرآيند به كار مي رود. اگرچه در نگاه اول Thermowell  وسيله ي ساده اي به نظر مي رسد، اما انتخاب مناسب آن نيازمند تعيين پارامترهاي متعددي است.

پارامترهايي كه هر كدام از آنها بايد به طور ويژه اي انتخاب می شوند تا حداقل تأثير نامطلوب در دقت اندازه گيري، حداقل نياز به تعمير و نگهداري و در نتيجه كاهش و حذف مخاطرات ناشي از آسيب به Thermowell محقق شوند.

انواع ترموول

 از نظر شکل به سه دسته  تقسیم می شوند.

  1. Stepped (پله ای):با توجه به اینکه نوع پله ای دارای ثابت زمانی کمتری نسبت به دو نوع دیگر است، در مواقعی که نیاز به پاسخ سریع داشته باشیم مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. Straight (صاف):
  3. Tapered (قیفی شکل) يا مخروطی:نوع مخروطی با توجه به ساختار خود دارای فرکانس تشدید بالاتری نسبت به نوع مستقیم با ابعاد مشابه است.بنابراین در مواقعی که سرعت سیال عبوری از لوله زیاد باشد، انتخاب مناسبی است.پیشنهاد می شود برای سرعت های بیش از 5 M/S در سیالات مایع و 15 M/S در سیالات گاز از ترموول مخروطی استفاده شود.استاندارد IPS-C-IN-120 هم بر لزوم استفاده از نوع مخروطی برای مواقعی که سرعت سیال بیش از 21 M/S است تأکید دارد.در سرعت های پایین تر هم در صورتی که ترموول مستقیم تحلیل تنش را پاس نکند، استفاده از نوع مخروطی می تواند راهکاری برای پاس کردن
  4. تحلیل تنش باشد.

 

جنس ترموول


موادی که بطور معمول در ساخت  Thermowell بکار می رود عبارت است از : رده های مختلف از استنلس استیل، کروم - مولیبدم استیل، سیلیکون برنز، مونل، نیمل، تیتانیوم و غیره می باشد.
عدم انتخاب درست جنس و شكل ترموول باعث ايجاد اندازه گيری نادرست يا تخريب آن می شود كه خود ممكن است باعث وقوع حوادث جبران ناپذيری شود. از اين رو استاندارد ASME-PTC 19.3 براي اطمينان از دوام ترموولها در شرايط سخت فرآيندهاي پيچيده شيميايی، ارائه شده است. همچنين در انتخاب ترموولها شرايط و استانداردهای طراحی پايپينگ سايت نيز بايد مد نظر قرار گيرد. ترموولها به صورت عمومی از ماشينكاری يك قطاع گرد فلزي يكپارچه (Round Bar Stock) ساخته می شوند و يك سر آن برای اتصال به پايپينگ پلنت به يكی از شكلهاي ترموولهای جوشی، ترموول رزوه ايی يا ترموول فلنجي آماده مي شود. اين در حالي است كه تيوبهای محافظ لزوما ماشينكاری نمی شوند و به روشهاي ديگر نيز امكان ساخت آنها وجود دارد. براي دماهاي بسيار بالا از موادی همچون سراميك يا سيليكون كار بايد برای ساخت Thermowell و تيوب محافظ استفاده می شود.سایر محصولات

طراحی وب سایت آرادپرداز