شیرالآت سوزنی

شیرآلات 

شیرآلات ابزاری برای مهار کردن جریان و فشار سیالات هستند که در زمینه های گوناگون کاربرد فراوانی دارند از جمله در کارهای صنعتی مانند نیروگاه ها، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی، صنایع دارویی و غذایی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرآلات با توجه به کاربرد آنها در جنس های مختلفی از جمله چدنی، استیل، برنجی، برنزی تولید می شوند. به عنوان مثال، شیرآلات با جنس برنجی به منظور انتقال جریان آب به دلیل خورندگی کمتر آب با توجه به خنثی بودن آب ( اسیدی یا بازی نبودن) مورد استفاده قرار می گیرد و از شیر آلات با جنس برنز قلع در صنایع پتروشیمی که سیالات در آن خاصیت اسیدی یا بازی دارند، کاربرد فراوانی دارد.

یکی از انواع شیرآلات، شیرآلات سوزنی می باشد.

شیر سوزنی از جمله شیرهای مهم و پرکاربرد است که معمولاً از آن برای تنظیم دبی جریان سیال استفاده می‌­شود. شیر سوزنی دارای یک مخروط بلند سوزنی شکل در انتهای استم خود می‌­باشد که نقش دیسک را در این شیر ایفا می­‌کند. این شیرها از لحاظ ساختار و عملکرد بسیار شبیه به شیرهای ساچمه ای (Globe Valves) هستند؛ با این تفاوت که دیسک شیرهای سوزنی به شکل مخروط خیلی باریک بوده و در شیرهای ساچمه ای حالت کروی دارد.

در شیر سوزنی، مخروط سوزنی بلند از دریچه ای واقع بر نشیمنگاه شیر که دارای قطر بیشتری نسبت به سوزن می‌­باشد عبور می‌­کند و انتهای آن روی دهانه‌­ی دریچه قرار می­‌گیرد. هنگام باز کردن شیر با چرخش در استم، سوزنی با یک حرکت پیچی بالا آمده و رفته رفته جریان برقرار می­‌شود. بنابراین این نوع طراحی، امکان افزایش یا کاهش تدریجی دبی سیال در مسیر جریان را فراهم می­‌کند. یک چرخش ˚90 در اهرم این شیرها می‌­تواند شیر را از حالت کاملاً بسته به حالت کاملاً باز تغییر دهد.

کاربردهای شیر سوزنی (Needle Valve Applications)

شیرهای سوزنی اغلب به عنوان یک عضو جانبی در شیرهای پیچیده تر مورد استفاده قرار می­‌گیرند. به عنوان مثال این شیرها در بعضی از انواع شیرهای فشارشکن کاربرد دارند.

بیشتر پمپ های فشار ثابت گاورنری از شیرهای سوزنی به منظور کاهش نوسانات فشار، هنگام تخلیه­ پمپ استفاده می‌­کنند. این شیرها همچنین در سیستم های کنترل اتوماتیک احتراق به منظور تنظیم دقیق میزان سوخت ورودی به محفظه احتراق استفاده می­‌شوند. همچنین در کاربردهای آزمایشگاهی که میزان دقت دبی جریان برای انجام آزمایشات خیلی مهم است از شیرهای سوزنی استفاده می­‌شود.

شیرهای سوزنی برای عبور سیالات ویسکوز و سیالات حاوی ذرات جامد مناسب نیستند و بیشتر برای بخارها و سیالات غیر لزج استفاده می‌­شوند. از جمله سیالات رایج مورد استفاده در شیرهای سوزنی گاز پروپان می­‌باشد که به این نوع خاص از شیر، شیر پروپان گفته می­‌شود.

 سایر محصولات

طراحی وب سایت آرادپرداز