دماسنج بی متال

 

برای دانلود کاتالوگ ترمومتر بر روی آیکون روبه رو کلیک کنید.   

دماسنج بی متال چیست ؟

از لحاظ لغوی Bimetal اشاره به یک شی متشکل از دو یا چند فلز متصل بهم دارد. اشیای بی متالیک بر خلاف آلیاژها که از مخلوط شدن دو یا چند فلز تهیه میشود ، به شیی چند جداره متشکل از فلزهای مختلف اشاره دارد. اساس کار بی متال بر پایه اتصال کامل دو فلز مختلف با ضریب انبساط طولی متفاوت به یکدیگر است . هنگامی که دمای این دو فلز افزایش می یابد ، بی متال به سمت فلزی که دارای ضریب انبساط طولی کمتر بوده خم میشود که این عکس العمل اساس کار بی متال را تشکیل میدهد.ترمومترهای بیمتال از نوع تماسی و جزء پر مصرف ترین وسائل اندازه گیری سنجش دما میباشند و در اکثر وسائل نظیر ترموستات اتو یا سماور و یا نشاندهنده دمای آبگرمکن کاربرد دارند.
نمونه های صنعتی با شکلی شبیه فشار سنج (pressure gauge) با دنباله ای که بسته به کار برد آن میتواند از جنس استیل یا برنجی باشد و معمولا قطر صفحه (15-5) cm موجود میباشند . رنج دمائی که میتوان از این ترمومتر های استفاده کرد معمولا از( 300- 40 -) °C است .


انواع ترمومتر 

1) ترمومتر جیوه ای

اساس کار این نوع دماسنجها، استفاده از تغییر حجم جیوه در اثر تغییر دما است. ترمومتر جیوه ای عمدتا در پزشکی و برای اندازه گیری تب مورد استفاده قرار میگیرد. در این دماسنجها با تغییر دما، حجم جیوه تغییر کرده(منبسط یا منقبض میشود) و در اثر آن جیوه در ستون درجه بندی شده جابه جا شده و روی درجه دمای مورد نظر قرار میگیرد. 

2) ترمومتر الکلی     

اساس کار این دماسنج ها هم مانند جیوه است اما با این تفاوت که به جای جیوه از الکل استفاده میکند. دماسنج های الکلی بیشتر در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند. معمولا این دماسنجها برای بازه دمایی (100 - 0) °C مورد استفاده قرار میگیرند. دماسنج های الکلی خطر کمتری از نظر سمیت نسبت به دماسنج های جیوه ای دارند و همین هم آنها را به گزینه مناسبی برای اینکار تبدیل کرده است.

3) ترمومتر دیجیتال

ترمومتر های دیجیتال کاربردهای زیادی دارند و تقریبا در تمامی صنایع مورد استفاده قرار میگیرند. اساس کار آنها از طریق نیمه رسانا هاست. سنسور آنها نوعی نیمه رسانا است که درصورت تغییر دمای آن، مقاومتش تغییر کرده و درنتیجه این تغییر مقاومت، جریان عبوری از آن نیز تغییر میکند که با کمک آن، میتوان دمای محیط را اندازه گیری کرد.

 


 سایر محصولات

طراحی وب سایت آرادپرداز