آشنایی با انواع ترانسمیتر اختلاف فشار

یکی از ابزارهایی که به عنوان ابزار کمکی در اندازه گیری و مقایسه فشار در سیستم های مختلف به کار برده می شود، ترانسمیتر اختلاف فشار است. این ترانسمیترها در حقیقت فشار را اندازه گیری می کنند و مکانیزم عملکرد آنها با ترانسمیتر فشار یا حتی فشارسنج معمولی تفاوت ندارد. اما چیزی که باعث تفاوت آنها می شود این است که در این ابزارها اختلاف فشار در دو نقطه اندازه‌گیری می‌شود و تحت عنوان فشار تفاضلی بین دو سیستم گزارش می شود.  با این تفاسیر ما یک معرفی کلی از ترانسمیتر فشار تفاضلی خواهیم داشت و در مورد نحوه کاربرد آن بحث خواهیم کرد. شرکت فرا صنعت آرمان  انواع ترانسمیترهای اختلاف فشار  با کیفیت عالی و مقرون به صرفه ارائه می دهد برای اطلاع از  لیست قیمت ترانسمیتر اختلاف فشار با کارشناسان ما در شرکت فراصنعت آرمان تماس بگیرید.

ترانسمیتر اختلاف فشار چیست؟

ترانسمیتر اختلاف فشار یا ترانسمیتر فشار تفاضلی یکی از تجهیزات ابزار دقیق است که به منظور اندازه گیری اختلاف فشار بین دو نقطه به کار برده می شود. شما وقتی که از یک فشار سنج معمولی مانند فشارسنج بوردون استفاده می کنید، در حقیقت فشار سیستم یا فشار محل مورد نظر را با توجه به فشار استاندارد یک اتمسفر اندازه گیری می کنید. اما زمانی که بحث استفاده از ترانسمیتر اختلاف فشار به میان می آید یعنی شما قصد دارید که اختلاف فشار دو سیستم را با توجه به یکدیگر اندازه‌گیری  کنید و آن را به عنوان اختلاف فشار گزارش کنید. همچنین در ترانسمیتر اختلاف فشار از دیافراگم سیل برای اتصال با سیال استفاده می شود و همینطور از منیفولد ولو استفاده می شود.

 مزیت استفاده از ترانسمیتر اختلاف فشار به همین مورد است. در حقیقت شما می توانید برای هر کدام از این سیستم ها یک فشار سنج معمولی یا یک ترانسمیتر فشار به کار ببرید و سپس داده های به دست آمده از هر کدام از آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. اما در ترانسمیتر فشار تفاضلی شما  دو ورودی در اختیار دارید که هر کدام از آنها را می توانید به یک سیستم وصل کنید. در نتیجه سنسور یا حسگر استفاده شده در این ترانسمیترها نسبت به اختلاف فشار آنها واکنش نشان داده و عدد نهایی به صورت حرکت عقربه یا داده دیجیتال به ما نشان داده میشود. یکی از ابزارهایی که در سیستم های اندازه گیری اختلاف فشار استفاده می شود، هارت کالیبراتور ۴۷۵ امرسون است که برای کالیبره کرده سیستم بر اساس پروتکل هارت استفاده می شود.

معرفی انواع ترانسمیتر (DP)

ترانسمیتر اختلاف فشار این لاین (In line)

این دسته از ترانسمیترها اصطلاحاً به صورت سری نصب می شوند. در حقیقت فرایند نصب این ترانسمیتر ها کاملا در جهت جریان خطوط لوله بوده و ورودی و خروجی آنها با توجه به حرکت سیستم لوله کشی انجام می‌گیرد. برخی از این ترانسمیتر ها به صورت بی پلار هستند و فشار منفی و مثبت را اندازه گیری می کنند. در این حالت مهم نیست که شما از کدام ورودی استفاده کنید، بلکه در نهایت اختلاف فشار است که به شما گزارش می‌شود و شما می‌توانید از این اختلاف فشار برای محاسبات بعدی خود استفاده کنید.

ترانسمیتر اختلاف فشار اکسترنال (External)

همانطور که از اسم این گروه پیداست، نصب ترانسمیتر اختلاف فشار اکسترنال به صورت یک زائده اضافی و برجسته است که دارای دو ورودی برای فشار از دو سیستم است. این سبک از سیستم های اندازه گیری اختلاف فشار محدودتر هستند و معمولا در محیط های آزمایشگاهی مانند اتاق تمیز در شرکتهای داروسازی و یا تجهیزات کالیبراسیون از آنها استفاده می شود. با توجه به اینکه این ترانسمیترها به صورت برجسته نصب می شوند تمایل چندانی به استفاده از آنها وجود ندارد. 

 

طراحی وب سایت آرادپرداز