صادرات روزانه نفت ایران (قسمت 1)

تاریخچه صادرات روزانه نفت ایران 

بعد از کشف و استخراج نفت، امتیازهای مختلفی برای شرکت ها و پروژه هایی که در حال فعالیت بر روی استخراج نفت ایران بودند، اتخاذ شد. این روند تا زمان ملی شدن صنعت نفت ادامه پیدا کرد و بعد از آن شرکت نفت ایران و انگلیس جای خود را به شرکت ملی نفت داد و تمامی استخراج، تولید و توزیع و البته صادرات نفت بر عهده تیمی متشکل از مهندسان ایرانی قرار گرفت. صادرات روزانه نفت ایران از زمان ملی شدن صنعت نفت تا پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی ایران در سال 57 بخش مهمی از درآمد نفتی ایران را تشکیل می داد و سالانه مبالغ زیادی را به بازار ایران تزریق می کرد این روند بعد از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد و در سال 1386 به اوج خودش رسید. 

صادرات روزانه نفت ایران یکی از مهمترین پایه های اقتصاد کشور است. همانطوری که می دانید قسمت اعظمی از درآمد ایران وابسته به صادرات روزانه نفتی است و بر همین اساس باید به اهمیت آن واقف بود. ما در ادامه می خواهیم اشاره گذرا به صادرات نفتی داشته باشیم و این مسئله را در ایران نیز بررسی کنیم.

صادرات روزانه نفت ایران نقشی مهم در درآمدزایی کشور دارد. این مسئله نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای خاورمیانه دیده می شود. تعداد زیادی از کشورها از جمله ایران، قطر، عراق و عربستان سعودی به عنوان کشورهای نفت خیز جهان شناخته می شوند که با میزان تولیدات و صادرات روزانه خود می توانند به خوبی در صنعت نفت و البته قیمت جهانی آن تاثیر داشته باشند.

نفت نه تنها به صورت خام در صنایع مختلف استفاده می شود، بلکه مشتقات آن نیز بخش مهم از صادرات کشورهای نفت خیزی از جمله ایران را تشکیل می دهد. طی سال های گذشته نیز ایران به عنوان یکی از کشورهای اصلی صادرکننده نفت به جهان شناخته می شد، به طوری که در سال 2001 به عنوان بزرگ ترین کشور تولید کننده نفت خام در سطح جهان معرفی شد.

ذخایر غنی نفت ایران و مدیریت آن

ایران علاوه بر صادرات نفت، دارای ذخایر غنی گاز طبیعی است و به عنوان یکی از بهترین و وسیع ترین ذخایرگاز در جهان شناخته می شود. هم چنین علاوه بر گاز از دیگر ذخایر زیرزمینی ایران می توان به نفت کوره، گاز مایع و موارد مشابه اشاره کرد. در حال حاضرهم نظارت به صادرات روزانه نفت ایران و البته تولیدات بر عهده وزارت نفت ایران است این وزراتخانه علاوه بر نظارت بر سیراستخراج نفت در ایران به تولید و فروش تمامی محصولات هیدروکربنی کنترل دارد و روند اصلی صادرات نفتی روزانه ایران است.هم چنین باید به خاطر داشت که تمامی زیرمجموعه های مربوط نیز باید توسط وزارت نفت بررسی و مطلعه شود.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی را نیز می توان یکی از اصلی ترین زیرمجموعه های وزارت نفت دانست. این مجموعه بزرگ و دولتی در زمینه انواع تولیدات پتروشیمی فعالیت می کند و البته مدیریت پالایشگاه ها را برعهده دارد . توزیع فرآورده های نفتی درسراسر کشور نیز برعهده همین مجموعه است.

 

طراحی وب سایت آرادپرداز